The Paddleboard Company, Friends of the Morro Bay Harbor, and the Morro Bay Harbor Patrol would like to thank all of the contestants who participated in this year’s Annual Jesse King Memorial Paddle Race.

As a result, we were able to raise over $2000 which will benefit the Morro Bay Junior Guards!

The race results are posted below and to Paddle Guru. Please note that due to ocean conditions and having to keep the race in the harbor, the long course distance was 5.5 miles rather than 10K.

Thanks again and we look forward to seeing you next year for the Annual Jesse King Memorial Paddle Race! 

RACE RESULTS

(click on each categorgy to view results)

10K Paddleboard
First Name Last Name 10K Male 16 & Under 12′-0 Stock Time Place
Gavin Twist 1:44:16 1
Otis Kelly 1:44:16 1
First Name Last Name 10K Male 36-50 Unlimited Time Place
Sterling Jones 1:00:20 1
First Name Last Name 10K Male 51-65
Ken Twist 1:02:33 1
3K Paddleboard
First Name Last Name 3K Female 36-50 12′-0″ Stock Time Place
Kristen Deuel 32:33:07 1
Rachel Chadwell 39:14:22 2
First Name Last Name 3K Female 36-50
Julie Quillin 34:48:10 1
First Name Last Name 3K Male 51-65 Unlimited
John Small 30:16:32 1
First Name Last Name 3K Female 51-65 12-0″ Stock
Eileen Small 35:24:16 1
10K SUP
First Name Last Name 10K Male 18-35, 14′-0″ Time Place
Matt Ponder 1:04:00 1
First Name Last Name 10K Male 51-65, 14′-0″ Time Place
Robert DeMarco 1:07:53 1
Ray Purcell 1:28:31 2
First Name Last Name 10K Male 65+ 14′-0″ Time Place
Stan Jaurez 1:32:24 1
3K SUP
First Name Last Name 3K Female 36-50,  12′-6″ Time Place
Tanya Chroman 27:46:00 1
First Name Last Name 3K Male 36-50, 14′-0″ Time Place
Chris Foster 26:05:00 1
First Name Last Name 3K Male 51-65, 14′-0″ Time Place
Paul Gallo 24:27:00 1
Anthony Scott 25:25:00 2
First Name Last Name 3K Female 36-50, Under 12′-0″ Time Place
Cindy Stever 1:05:05 1
First Name Last Name 3K Male 36-50, Under 12′-0″ Time Place
Demitri Jarocki 45:05:00 1
10K OC-1
First Name Last Name 10K Female 36-50, OC-1 Time Place
Sarah Donahue 58:08:00 1
Cece Reyes 1:04:32 2
Lori Nelson 1:04:32 3
First Name Last Name 10K Male 36-50, OC-1 Time Place
Jon Hergert 51:37:00 1
Mayson Wells 51:43:00 2
First Name Last Name 10K Female 51-65, OC-1 Time Place
Sarah Quady 54:27:00 1
Deb Macdonald 57:27:00 2
Sandra Hergert 59:15:00 3
First Name Last Name 10K Male 51-65, OC-1 Time Place
Dave Degroot 53:19:00 1
Matt Rodenberger 54:59:00 2
John Savarese 55:50:00 3
First Name Last Name 10K Male 70+, OC-1 Time Place
Bill Schmidt 1:00:32 1
Alan Smith 1:20:15 2
3K OC-1
First Name Last Name 3K Female 51-65, OC-1 Time Place
Belin Tanner 21:47:00 1
First Name Last Name 3K Male 51-65, OC-1 Time Place
Al Sadanaga 19:40:00 1
Kayak & Surfski
First Name Last Name 3K Female 36-50, Kayak Time Place
Ashlee Bloom 28:15:00 1
First Name Last Name 3K Female 36-50, Kayak Time Place
Ingmar Lauringson 18:54:00 1
10K Paddleboard
First Name Last Name 10K Male 16 & Under 12′-0 Stock Time Place
Gavin Twist 1:44:16 1
Otis Kelly 1:44:16 1
First Name Last Name 10K Male 36-50 Unlimited Time Place
Sterling Jones 1:00:20 1
First Name Last Name 10K Male 51-65
Ken Twist 1:02:33 1
3K Paddleboard
First Name Last Name 3K Female 36-50 12′-0″ Stock Time Place
Kristen Deuel 32:33:07 1
Rachel Chadwell 39:14:22 2
First Name Last Name 3K Female 36-50
Julie Quillian 34:48:10 1
First Name Last Name 3K Male 51-65 Unlimited
John Small 30:16:32 1
First Name Last Name 3K Female 51-65 12-0″ Stock
Eleen Small 35:24:16 1
10K SUP
First Name Last Name 10K Male 18-35, 14′-0″ Time Place
Matt Ponder 1:04:00 1
First Name Last Name 10K Male 51-65, 14′-0″ Time Place
Robert DeMarco 1:07:53 1
Ray Purcell 1:28:31 2
First Name Last Name 10K Male 65+ 14′-0″ Time Place
Stan Jaurez 1:32:24 1
3K SUP
First Name Last Name 3K Female 36-50,  12′-6″ Time Place
Tanya Chroman 27:46:00 1
First Name Last Name 3K Male 36-50, 14′-0″ Time Place
Chris Foster 26:05:00 1
First Name Last Name 3K Male 51-65, 14′-0″ Time Place
Paul Gallo 24:27:00 1
Anthony Scott 25:25:00 2
First Name Last Name 3K Female 36-50, Under 12′-0″ Time Place
Cindy Stever 1:05:05 1
First Name Last Name 3K Male 36-50, Under 12′-0″ Time Place
Demitri Jarocki 45:05:00 1
10K OC-1
First Name Last Name 10K Female 36-50, OC-1 Time Place
Sarah Donahue 58:08:00 1
Cece Reyes 1:04:32 2
Lori Nelson 1:04:32 3
First Name Last Name 10K Male 36-50, OC-1 Time Place
Jon Hergert 51:37:00 1
Mayson Wells 51:43:00 2
First Name Last Name 10K Female 51-65, OC-1 Time Place
Sarah Quady 54:27:00 1
Deb Macdonald 57:27:00 2
Sandra Hergert 59:15:00 3
First Name Last Name 10K Male 51-65, OC-1 Time Place
Dave Degroot 53:19:00 1
Matt Rodenberger 54:59:00 2
John Savarese 55:50:00 3
First Name Last Name 10K Male 70+, OC-1 Time Place
Bill Schmidt 1:00:32 1
Alan Smith 1:20:15 2
3K OC-1
First Name Last Name 3K Female 51-65, OC-1 Time Place
Belin Tanner 21:47:00 1
First Name Last Name 3K Male 51-65, OC-1 Time Place
Al Sadanaga 19:40:00 1
Kayak & Surfski
First Name Last Name 3K Female 36-50, Kayak Time Place
Ashlee Bloom 28:15:00 1
First Name Last Name 3K Female 36-50, Kayak Time Place
Ingmar Lauringson 18:54:00 1